Väga paljud organisatsioonid seisavad täna valiku ees, et kas AI baastööriistaks valida pigem ChatGPT või hoopis Microsoft 365 Copilot. Mõlemal on tuliseid pooldajaid kui ka põhimõttelisi skeptikuid. Kumb siis ikkagi on ärikasutuses parem tööriist?

Novembris toimunud Microsoft Ignite üritusel tutvustati taas ridamisi Microsoft 365 Copiloti uuendusi ning ilmselt just seetõttu küsitakse viimasel ajal üha enam, et mis võiks olla selle tööriista eelised. Teiseks on õnnestunud viimastel nädalatel teha üksjagu koolitusi ja töötubasid nii ChatGPT kui ka värskenduskuuri saanud Copilotiga ning on tekkinud esmane arusaam nende tööriistade võimekustest ja erinevustest. Seega kui keegi on hetkel tegemas valikut, et kumb tööriist, siis ehk aitab järgnev põgus ülevaade seda pisut lihtsustada.

Mis see Microsoft 365 Copilot üldse on?

Kui ChatGPT on tootena juba üsna tuntud, siis sama ei saa öelda Microsoft 365 Copiloti kohta. Vaatemegi siis alguses, et millega täpsemalt tegemist on. 

Tuleb välja, et Copiloti näol ei ole tegu ühe konkreetse tootega, vaid litsentsiga kasutada tehisintellekti erinevates Microsofti toodetes. Ostes Microsoft 365 Copilot for Business litsentsi kaasneb sellega Copiloti funktsionaalsuse aktiveerimine nii Wordis, Powerpointis, Excelis, Outlookis, Teamsis ja mujalgi. 

Oluline on teada, et Microsofti Copiloteid jooksutavad tehisintellekti mudelid on tegelikult loodud ChatGPT tootja OpenAI poolt. Millised OpenAI mudeleid täpselt Microsoft Copilotite sees kasutab ei ole aga üheselt ja läbipaistvalt välja öeldud. Vastamise kiiruse ja stiili järgi tundub, et mõnikord on see GPT-4o ja teinekord jälle GPT4o-mini.

Kuid lisaks keelemudelitele jooksutab Microsoft Copiloti teenuse raames ka kogu sinu organisatsiooni Azure’i instantsis olevate andmete pealt ka semantilist otsingu süsteemi (RAG’i - retrieval augmented generation). See pakub Copilotitele võimaluse vastamisel võtta arvesse sinu faile, emaile, kontakte jne. 

Aga läheme nüüd praktilisemaks ja vaatleme siis kahte tööriista igapäevases kasutuses erinevates tööülesannetes alatest tavalisest vestlusest kuni assistentide loomiseni.

Üldine vestlemine, pildianalüüs ja tekstidokumentidest arusaamine

Kui rääkida “tavalisest” vestlemisest vestlusrobotiga, siis tuleks ChatGPT’d ilmselt võrrelda Microsoft 365 Copilot’i chati äpiga. 

Copilot chat

 

Copilot Chat

Üldiselt on mõlema aplikatsiooni suhtlemisvõimekus suures plaanis võrdne, sest kasutatakse ju sama AI mudelit (GPT 4o enamasti). Mõlemad lubavad ka “vestelda” nii piltide kui üles laetavate tekstipõhiste failidega (pdf, word). 

Samas ChatGPT on seadistatud vastama pikemalt ja põhjalikumalt. See on kasulik, kui lahendada keerulisemat kaasamõtlemist nõudvaid ülesandeid. Lisaks on ChatGPT’s saadaval tipumudelid o1 ja o1-mini, mis oma intelligentsuselt trumpavad GPT4o mudeli üle just keerulisemates küsimustes.

Vahekokkuvõte: 

  • Kui sa vajad AI vestlusrobotit lihtsateks ülesanneteks, siis vahet pole kas kasutad Copilotit või ChatGPT’d.
  • Kui sa kasutad AI’d mõttepartnerina ja keerulisemate mõtteülesannete lahendamiseks, siis ChatGPT trumpab Copiloti kindlasti üle.

Otsingud veebist ja dokumentidest

Nii ChatGPT kui ka Copilot on nüüdseks interneti otsingumootoritega ühendatud. Copilot kasutab Bingi otsingumootorit ja ChatGPT kasutab enda otsingumootorit. Tulemused on mõlemal üsna sarnased. 

ChatGPT veebiotsingute vaade

ChatGPT internetiotsingud vestluse osana.

Kuid Copilot ei piirdu ainult veebiotsingutega, vaid pakub lisaks ka võimalust otsida sinu Microsofti kontoga seotud asjade hulgast. Selleks tuleb Copilotis vahetada keskkonda ja lülitada sisse nö Work keskkond, sest siis saad vestluses esitada päringuid ka kõikide oma tööfailide, emailide, kalendrisündmuste, Teamsi vestluste jne kohta 

See, et Copilot lubab vestelda kõikide Microsofti kontoga seotud asjadega kõlab ju ideaali lähedase lahendusena, kuid meie praktilised katsetused ja kogemused töötubades viitavad paraku sellele, et hea RAG-i ehk semantilise otsingu ja keelemudeli ühisrakenduse tegemine on väga keeruline. Ehk siis lihtsalt öeldes, kui Copilotilt asju pärida, siis selle vastused tunduvad juhuslikud ja jätavad kahtluse, et kas Copilot ikka leidis õiged asjad üles.

Siin on toodud üks näide, kuidas Copilotis promptida failiotsingut nii, et vastused esitatakse tabeli kujul.

Copilot failiotsingud

Copilot failide otsijana

Ehk siis otsingute puhul tuleb meil ikkagi tähelepanelikult vaadata, et mida Copilot vastas ja alati jääb väike kõhklus, et äkki on kuskil veel mingit infot, mida ta ei kajastanud.  Seega Copilot vestlusrobot meie arust ei asenda head otsingumootorit.

Vahekokkuvõte:

  • Mõlemad vestlusrobotid ei ole internetiotsingutes veel päris otsingumootorite (nt Google) tasemel ning summeerides otsingute tulemusi võivad hallutsineerida. Seega tasub tulemustesse suhtuda ettevaatlikult.
  • Samas kui sul on Microsofti pilves (nt Onedrive’s või Sharepointis) palju faile, siis võib teatud juhtudel olla Copilot’i otsingutest juba täitsa kasu. Seega siit lähevad väikesed punktid Copilotile.

Andmeanalüüs ChatGPTs vs Copilot chat vs Copilot Excelis

Suurim vahe kahe tööriista vahel tuleb esile andmetöötluses ja andmeanalüüsis. Erinevalt Copiloti chatist suudab ChatGPT for Teams  analüüsida Exceli ja CSV andmefaile kasutades sisseehitatud Pythoni programmeerimiskeeles loodud skriptide jooksutamise võimekust.

Näiteks, kui küsisime CSV failis olnud transaktsioonide nimekirja põhjal nädala käivete kokkuvõtet (vt Näide 1), siis ChatGPT arvutas Pythonit kasutades õiged vastused, kuid Copiloti antud vastustes esines suurel hulgal hallutsinatsioone. 

Selline andmeanalüüsi võimekus annab ChatGPT’le igapäeva kasutuses märkimisväärse eelise Copiloti ees laiendades oluliselt võimalike tööülesannete hulka, mida AI abil saab teha.

ChatGPT ja Copilot andmeanalüüsis

Näide 1

Uurisime igaks juhuks ka, et kas Exceli Copilot aitaks sama ülesannet lahendada, kuid testides selgub, et Exceli Copilot selle ülesandega hakkama ei saanud (Näide 2)

Exceli andmeaalüüs

Näide 2

Kui soovid Exceli Copiloti abil oma andmetest sotti saada, pead ikka väga täpselt promptima ja see võtab aega. Kogenud excelikasutaja jõuab pivot-tabeleid kasutades tulemuseni kordi kiiremini, kui Copilotiga mässates. 

Vahekokkuvõte:

  • ChatGPT saab andmefailidega paremini hakkama kui Copilot chatis või Excelis, sest ChatGPT jooksutab oma vestlusaknas Pythoni koodi ja kuvab interaktiivselt uuendatud/muudetud andmetabeleid. ChatGPT avab seega selgelt enam võimalusi AI ja andmete koostööks kui Exceli Copilot.
  • Exceli Copilot on kõikidest Copilotitest hetkel kõige nõrgem. 

Tekstide kirjutamine: Microsoft Copilot Wordis vs ChatGPT Canvas

Copiloti Wordis võimaldab tekstidokumenti luua, Wordi dokumendiga vestelda (nt kui pikk dokument, siis saab teha dokumendisisest otsingut jne. 

Copilot Miscorosft Wordis

Copilot Wordis aitab tühja dokumendiga kohalt minema saada.

Kui nüüd võrrelda ainult teksti loomise võimekusi, siis võiksime vaadata, kuidas seda teeb ChatGPT Canvas ja kuidas Microsoft Word. Katsetasime mõlemat sama promptiga: 

Tee mulle ehitushanke pakkumise kutse mustand. Hankija on Real Estate Agency, hangitav objekt on äripind, kus on koos nii väike ladu kui ka kontor. Ootame pakkuma üldehitusettevõtjaid, kel on varasem kogemus. Lisa ka tähtaeg, milleks pakkumised tuleb esitada, ja kontaktandmed lisaküsimuste jaoks. Tähtaeg pakkumiste esitamiseks on 30. november 2024, kontaktisik on Jarmo Tuisk. Kohanda mustand ametlikku ja professionaalsesse stiili ning lisa sissejuhatus, mis tutvustab projekti ning selle olulisust.   

Tulemusena kirjutas Microsoft Word esimese korraga mõnevõrra pikema ja põhjalikuma teksti kui ChatGPT Canvas. Lisaks siis vormistas seda ka veidi paremini. 

Mõlema äpiga saab nö jätkata vestlust teksti parandamiseks. ChatGPT Canvasele on sisse ehitatud ka funktsionaalsus, et see kommenteerib ise loodud teksti ja teeb parandusettepanekuid.  Wordi Copilotis saab sama asja saavutada promptides näiteks järgmiselt:

Kuidas ma võiksin seda dokumenti veel täiendada. Loe dokument läbi ja seejärel analüüsi parendusvõimalusi. Kirjelda oma mõtteprotsessi ja lahenda ülesanne samm-sammult.”

Lisaks on Wordi Copiloti sees funktsionaalsus, mis võimaldab luua uue dokumendi võttes aluseks mõne teise faili. Samuti saad valida Wordis konkreetse lõigu tekstist ja siis promptida parandusi konkreetsesse lõiku. 

Samas ChatGPT Canvas ei ole ainuke viis, kuidas ChatGPT’ga tekste kirjutada. Tavalises chatis (nt GPT 4o mudeliga) on võimalik oluliselt kvaliteetsemat teksti toota kui ChatGPT Canvases ja MS Wordis.

Kui soovid detailsemalt uurida vahet, siis siin on võrdlused teksti kvaliteedis kahe blogipostitusega (zero-shot prompt mõlemal juhul sama).

Hetkel on selline tunne, et Word kasutab OpenAI nõrgimat mudelit (GPT 4o-mini) ja ChatGPT suuremat/paremat mudelit (GPT-4o). Järeldame seda Wordi eestikeelses tekstis esinevate lauseehituslike vigade ja teksti genereerimise kiiruse põhjal.

Vahekokkuvõte:

  • Microsoft Wordi Copilot on Copilotitest üks tugevamaid (koos Powerpointiga).
  • Kui oled harjunud kirjutama Wordis ja kirjutad pigem iga kord uusi asju (nt artiklid, blogipostitused vms), siis on Copilot’ist mustandi tegemisel grammi jagu rohkem abi ChatGPT Canvasestst. Lisaks siis natuke mugavam ka, kui sa niikuinii Wordis lõpuks kirjutad. 
  • ChatGPT puhul on abiks olnud Canvases kommenteerimise funktsioonist ja lõppviimistluse tegijast.
  • ChatGPT tavavestluses (nt valides mudeli GPT-4o) loodud tekstid on pikemad, põhjalikumad ja grammatiliselt korrektsemad.

Assistendid/agendid

Nii ChatGPT kui ka Microsoft 365 Copilot lubavad luua lihtsakujulisi assistente (agente). Mõlemad lubavad assistendile sisestada juhised ning anda ligipääsu taustateadmistele. 

Copiloti agentide eeliseks on võimalus taustafaile valida otse Onedrive’st või Sharepointist.

Samas on ChatGPT assistentide (GPT-de) eeliseks on see, et lisaks failidele saab ChatGPT integreerida teiste tarkvaradega üle API. Nii saab assistent vajadusel teha päringuid ka teistesse süsteemidesse.

ChatGPT custom GPT

Copiloti agentide suurim miinus on hetkel see, et agentide vestlustesse ei saa kaasa panna faile ega pilte. 

Kui ChatGPT assistendiga suheldes saab kasutaja assistendile sisestada ka pilte ja faile, siis Copiloti agentidesse saab sisestada vaid tekstiprompte. Seega on Copiloti agendid hetkel ilma väga olulise võimekuseta (töö failidega) ning nii jäävad selgelt ChatGPT assistentidele alla.

Micorsoft Copilot Agent

Lisaks on erinevad assistentide ehitamise katsed näidanud, et ebasobiva küsimuse korral jookseb Copilot agent kokku ja nõuab uuesti seadistamist. 

Vahekokkuvõte:

  • ChatGPT GPT’d (assistendid) on hetkel võimekamad, kui Copiloti agendid. Nad töötlevad kasutaja sisestatud pilte, tekstifaile ja ka andmefaile probleemideta.
  • ChatGPT GPT’d saab integreerida ka teiste tarkvaradega.
  • Copiloti agendid on hetkel veel väga ebastabiilsed, sest tegu on päris uue funktsionaalsusega Microsofti jaoks.

Turvalisus

ChatGPT for Teams’i jaoks on OpenAI välja töötanud tavakasutajatele mõeldud versioonist turvalisema lahenduse. Tegemist on väga hea turvatasemega pilveteenusega, mis on kolmandate osapoolte poolt auditeeritud ja vastab peamistele turvanõuetele. 

Samas Copiloti on läbi Azure’ile omistatud sertifikaatide vastavuses suurema hulga turvalisuse standardite ja sertifikaatidega. 

Suurim turvataseme erinevus seisneb selles, et kasutaja üles laetud failid ja vestlused ei välju Copiloti puhul konkreetse organisatsiooni pilveinstantsi piiridest. ChatGPT puhul aga liiguvad failid ja vestlused OpenAI serveritesse, mis asuvad samuti Microsofti Azure keskkonnas. Seega üldpildis on tegemist sama pilveteenusega. 

Pikemalt kirjutasime turvaerinevustest oma artiklis: Suur turvavõrdlus: Microsoft Copilot vs ChatGPT Team.

Üldmulje toote küpsusest

Ehkki nii ChatGPT kui ka Copilot on ju mõlemad alles üsna uued tarkvarad ja mõlemad on ülikiirelt arenenud, siis jääb ikkagi silma, et Copilotid on kohati väga kehvalt viimistletud ja täis vigasid. Agendid kipuvad kokku jooksma või ära kaduma, Exceli Copilot ei ole pea aastaga jalgu alla saanud, chatis on otsingutulemused nt Outlooki inboxist või kalendrist väga juhuslikud jne. See kõik tekitab paraku ikkagi veel tunde, et ma pigem ootaks veel aastakese, enne kui Copiloti litsentsi soovitaks osta.  

Hinnad ja paketid

Microsoft 365 Copilot Business maksab 30 USD kuus kasutaja kohta ja ostma peab aastase paketi korraga ($360 aastas kasutaja kohta). 

Copiloti hinnakiri:

ChatGPT for Teamsi saab osta nii kuu kaupa kui ka aasta kaupa. Sellest sõltub ühe kasutaja hind. Kui osta kuu kaupa, siis tuleb ühe kasutaja eest maksta $30, kui aga terve aasta korraga, siis tuleb hinnaks $25 töötaja kohta. ChatGPT for Teams paketi saab osta alates kahest töötajast.


ChatGPT hinnakiri:

Vahekokkuvõte:

  • Copilot ja ChatGPT for Teams on täpselt samas hinnaklassis ehk siis $30 kuus kasutaja kohta. 
  • Suurim erinevus on see, et Copilot litsentsi peab hetkel soetama korraga terveks aastaks, ChatGPT aga pakub ka kuupõhist arveldamist.
  • ChatGPT for Teams’i aga ei saa osta ühele kasutajale, peab ostma minimaalselt kahele. 

Lõppkokkuvõtte

Microsoft 365 Copilot vs ChatGPT (for Teams) on ettevõtetele täna kindlasti peamised valikud AI tööriistakastis ning valik Copiloti ja ChatGPT vahel läheb järjest keerulisemaks. 

Lisaks ei soovita valikut teha ainult tootekirjelduste, reklaamide ja lubaduste põhjal, sest reaalses elus ei tööta need asjad üldse nii nagu videoklippides näidatakse. ChatGPT on meile olnud tasuta kättesaadaval (sh ka enamus tasulise variandi funktsioone) ning seega pettumust lubaduste ja päriselu vahel on ehk mõnevõrra vähem kui Copiloti puhul.

Samas ei määra osades ettevõtetes ja organisatsioonides valikut alati see, et kumb tööriist on parem või sobivam, vaid hoopis see, et millist toodet me regulatsioonidest või sisekordadest lähtuvalt üldse võiksime kasutada saada. Kuna Microsoft on laialdaselt kasutusel, tuttavate turvanõuete ja muude reeglitega, siis jääb reeglina peale Copilot. Ja eks see on omamoodi mõistetav. 

Kellel aga valikuvabadus ning paindlikkus suurem, siis hetkel on soovitused sellised: 

  • Kui su töö on pigem seotud Wordis kirjutamisega ning Powerpointide loomisega ja vajad nende kasutamise kõrval ka aeg-ajalt vestlusroboti abi, siis võiksid juba kaaluda Copiloti litsentsi ostmist.
  • Samas, kui su töö on pigem seotud andmetega (sh peamiselt Exceliga) ja tahaksid AI’d selles appi analüüse teostama või andmeid puhastama ja kontrollima, siis pigem investeeri ChatGPT tasulisse versiooni.
  • Kui su töö aga vajab pigem ideede edasi arendamist, erinevate ülesannete lahendamist, avatud lahendusi, siis on hetkel rohkem kasu ChatGPT tasulisest versioonist.   
  • Ja kui sa juba suudad väikesed assistente endale luua, mis pisemaid tööülesandeid sinu eest teevad, siis jällegi hetkel on ChatGPT tasuline versioon sinu tööriistaks sobivam.
  • Kui su eelarve on väga-väga piiratud, siis kasuta tasuta ChatGPT-d ja/või tasuta Copilotit. Viimase litsentsi ostmist lükka veel pisut edasi. 

Seega lõplikud valikud sõltuvad ikkagi siis sellest, et mis täpselt sinu igapäevasel töölaual toimub ja kui paks su rahakott on. Samuti tasub praegu vast alguseks osta mõned litsentsid ka lihtsalt katsetamiseks, et mitte end veel lõplikult ühe või teise toote külge kinni mängida.